3. Havalimanı Arnavutköy’de arsa fiyatlarını uçurdu!

İlk etabının 2018 yılında açılması planlanan 3. Havalimanı Arnavutköy ve Çatalca illerinde arsa fiyatlarında artışa sebep oldu. Karadeniz sahiline Terkos gölüne yakın Arnavutköy-Göktürk-Çatalca kavşağında 7700 hektar alanlık Akpınar ve Yeniköy köyleri arasına yapılacak havaalanı ile değerlenecek bölgeye ilgi yüksek! 

 

3. Havalimanı’nın yıl yıl konut fiyatlarına etkisi

 

 

Metrekare fiyatları 80 TL’den yükseldi

Son 2 yılda özellikle Arnavutköy ve Çatalca ilçelerine olan ilgi ve bu ilgiye bağlı olarak artan fiyatları değerlendiren Keller Williams Türkiye Ülke Direktörü Emre Erol; “Havalimanı çalışmaları sürerken bir yandan da raylı sistem bağlantı projesinde gerekli adımlar atılmaya başlandı. Proje bedeli toplam 4 milyar 845 milyon 600 bin TL olarak açıklanan ve 13 istasyondan oluşan metro hattı ile kent merkeziyle 3. Havalimanı arasında ulaşım 30 dakika gibi kısa bir süreye inecek. Toplu ulaşım ağının gelişmesine paralel olarak bölgedeki fiyatlar da artacak. 3. Havalimanı projesi konuşulmaya başlanmadan önce bölgede metrekaresi 80 TL’den alıcı bulan arsa fiyatları bugün 250-300 TL’ye kadar çıkıyor” dedi.

 

Çatalca satılık arsalar!

 


Yatırımcı arsayla ilgileniyor

Yatırımcıların bölgede konutta çok arsayla ilgilendiğine dikkat çeken Erol sözlerine şu şekilde devam ediyor; “Arnavutköy’de Tayakadın, Yeniköy, Durusu Gölü ve Karaburun mevkilerinde yüzde 30 ila 50 oranında artış söz konusu. Çatalca da değerlenen ilçelerden. Geçtiğimiz Ekim ayında metrekare fiyatları 1.500 TL civarında seyrederken şuan 2 bin TL’ye kadar yükseldi. Bu yükselişlerin devamı da muhtemel, talep artacak ve İstanbul genişlemeye devam edecek.”

 

Arnavutköy satılık arsalar!

 

Yabancı yatırımcıların gözü bölgede

3. Havalimanı projesi çevresinin tapuda şu an tarla olarak geçtiğini söyleyen Emre Erol; “Havaalanı 76 milyon 500 bin metrekarelik bir alana inşa ediliyor ve projenin çevresinde bulunan bölgelerin zamanla imara açılması planlanıyor. İmar izinlerinin alınması beklenen 325 bin dönümlük arazi üzerine kurulacak yeni şehirlere 4 milyon kişinin ikamet etmesi bekleniyor. Bölgede sadece konut değil, otel, ofis, alışveriş merkezi, sanayi ve lojistik yatırımları da yer alacak. Suudi Arabistan, Lübnan, Katar ve Kuveyt’ten gelen yabancı yatırımcıların bölgeyle yakından ilgilendiğini söyleyebiliriz” dedi.

Kaynak: http://blog.zingat.com/3-havalimani-arnavutkoyde-arsa-fiyatlarini-ucurdu/

Üçüncü havalimanı ne zaman açılıyor?

2014 yılında İstanbul Arnavutköy–Göktürk–Çatalca yollarının birleştiği noktada temelleri atılan ve dünyanın en büyük yolcu kapasiteli havaalanlarından biri olacak olan 3. Havalimanı projesinin açılış tarihi belli oldu. İnşa edildiği bölgelerdeki gayrimenkul fiyatlarını da hareketlendiren 3. Havalimanı’nın 26 Şubat 2018’de hizmete gireceği açıklandı. 

 

İlk etap 100 milyon yolcu kapasiteli

İstanbul 3. Havalimanı inşaatında incelemelerde bulunan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, projenin dört etapta tamamlanarak, 26 Şubat 2018’de hizmete açılacağını söyledi. 3. Havalimanı birinci etabın yaklaşık 100 milyon yolcu kapasitesine sahip olacağını söyleyen Yıldırım, “İnşaatta 3 vardiya halinde 14 bin civarında çalışan bulunuyor ancak yakında bu sayı 35 bine çıkacak. Projeye bugüne kadar 1,7 milyar avro kaynak harcandı. Bu da projenin tamamına bakıldığında yüzde 23’ü, altyapı toprak işleri olarak bakıldığında ise yüzde 40’ı tamamlandı anlamına geliyor” diye konuştu.

 

 

Kaynak: http://blog.zingat.com/ucuncu-havalimani-ne-zaman-aciliyor/

3. Havalimanı bu tarihte açılıyor!

İstanbul Arnavutköy–Göktürk–Çatalca yollarının birleştiği noktada temelleri atılan ve dünyanın en büyük yolcu kapasiteli havaalanlarından biri olacak olan 3. Havalimanı projesinin açılış tarihi belli oldu. Avrasya Tüneli’nin açılış töreninde konuşan Başbakan Binali Yıldırım, 3. Havalimanı’nın açılış tarihini açıkladı. Yıldırım, “İnşallah yeni havalimanımızı 2018’in şubat ayında, 26 Şubatı’nda devreye almış olacağız” dedi.

 

 

200 milyon yolcuyu ağırlayacak

Yeni havalimanı, tüm fazları tamamlandığında yıllık 200 milyon yolcuya çıkarılabilir kapasitesi ile 350’den fazla destinasyona uçuş ve 150’den fazla havayolu şirketine ev sahipliği yapacak. Havalimanı doğrudan 100 bin yan sektörlerle birlikte 1,5 milyon kişiye yeni istihdam alanı sağlayacak. Havalimanındaki 1.4 milyon metrekare büyüklüğündeki ‘Kargo Şehri’ içindeki gümrük bölgesinde yer alacak 300 kargo acente ofisi için de ön talep toplanmaya başladı. Üç katlı ofis blokunda 13 ile 19 metrekare arasında arasında değişen 300 ofis için 3 farklı fiyat kategorisi bulunuyor.

 

Kaynak: http://blog.zingat.com/3-havalimani-tarihte-aciliyor/

3. Havalimanı’nın yıl yıl konut fiyatlarına etkisi

3. Havalimanı projesi, yapılacağının açıklandığı 2012 yılından bugüne kamulaştırma davaları, ekolojik sisteme zarar vereceği kaygısı gibi birçok konuyla gündemde… Diğer yandan 3. Havalimanı, hayata geçirileceği bölgedeki gayrimenkul değerlerine de doping etkisi yaptı. 

 

3. Havalimanı konut fiyatlarını uçurdu

İstanbul’un 3. Havalimanı, Arnavutköy ve Eyüp’teki konut fiyatlarında hızlı bir artışa neden oldu. Özellikle yeni havalimanıyla birlikte bu iki ilçede hayata geçecek olan metro ağları, köprüler ve kentsel dönüşüm projeleri bu bölgelerin kaderini değiştirdi. İstanbul’un Arnavutköy ilçesine bağlı Tayakadın ve Akpınar köyleri arasında inşa edilen ve imarın olmadığı bölge, sıklıkla arsa fiyatlarındaki artışla gündeme geliyor.

Peki 3. Havalimanı Arnavutköy ve Eyüp’te konut fiyatlarını nasıl artırdı? 3. Havalimanı projesiyle gündeme gelen metro ağları ve kentsel dönüşüm Arnavutköy ve Eyüp’te nasıl bir değişimin öncüsü oldu? İşte 2012’den 2016’ya İstanbul 3. Havalimanı’nın gelişimi ve Reidin’in verileriyle Arnavutköy ile Eyüp ilçelerinde yıl yıl gayrimenkul fiyatlarının artışı…

 

Havalimanı yeni projeleri beraberinde getirdi

• 2012 yılı sadece 3. Havalimanı’nın değil, bu havalimanına ulaşacak otoyolları, köprüler, metro ağları gibi projelerin de başlangıcı oldu.

• Havalimanını bünyesinde barındıran Arnavutköy ve ona yakın olan Eyüp’te bu tarihten sonra konut fiyatlarında da hızlı bir artış gerçekleşti.

• Reidin verilerine göre 3. Havalimanı’nın açıklandığı 2012’de Arnavutköy ve Eyüp’te konut fiyatları normal seyrettiği görülüyor. Verilere göre 2012’de konut metrekare satış fiyatları Arnavutköy ilçe genelinde konut metrekare fiyatları 949 TL /m2 iken, Eyüp ilçe genelinde ’te metrekare fiyatları 1.394 TL /m2 idi.

 

İhaleyle birlikte metrekare fiyatları arttı

• 3. Havalimanı bölgesi açıklandıktan sonra 2013 yılında ihale yapıldı ve ihaleyi -Cumhuriyet tarihinin en yüksek fiyatını veren- Cengiz, Mapa, Limak, Kolin, Kalyon Ortak Girişim Grubu (OGG) 22.152 milyar Avro ile kazandı. Projenin ihalesi kesinleştikten sonra bölgeye ulaşımı sağlayacak raylı sistemler için de çalışmalara başlandı.

• İlk olarak Halkalı-Arnavutköy-3. Havalimanı metro hattının yapılacağı duyuruldu ancak projenin ihaleye çıkması 2015 yılını buldu. İhalenin kesinleşmesi ve sonrasında yeni metro ve raylı sistemlerin duyurulması Arnavutköy ve Eyüp ilçelerindeki konut fiyatlarının da belirgin bir şekilde artmasını sağladı.

• İstanbul’un gelişmekte olan ilçelerinden Arnavutköy’de 2013 yılında konut metrekare satış fiyatları 1,018 TL /m2 olurken, bölgede 2013’de bir önceki yıla göre yüzde 7,3’lük bir artış yaşandı.

• Eyüp ilçe geneline bakıldığında ise 2013 yılında konut metrekare satış fiyatları 1, 595 TL /m2. Eyüp’te 2013’te bir önceki yıla göre konut metrekare satış fiyatlarındaki yüzde 14,4’lük artış dikkat çekici.

 

Havalimanının temelleri atıldı, konut fiyatları yüzde 30 yükseldi

• 2014 yılında 3. Havalimanı’nın temelleri atıldı ve bu gelişme direkt olarak konut fiyatlarına da yansıdı.

• Arnavutköy’de 2013’te bir önceki yıla göre yüzde 7,3 artan satılık konut fiyatları, 2014 yılında ciddi bir ivmeyle yüzde 21,7 oranında yükseldi.

• Zira davalarla, lokasyon değişimi spekülasyonlarıyla geçen 4 yıldan sonra temel atma töreninin gerçekleşmesi bölgede bir güven olarak görülerek konut fiyatlarında hızlı bir artışa neden oldu. Arnavutköy’de 2014’te 2012 yılına göre konut fiyatlarında yüzde 30’luk bir artış görülüyor.

• Arnavutköy’de 2014’de satılık konut metrekare fiyatı 1,239 TL /m2’ye kadar çıktı. Bu dönemde Eyüp’e baktığımızda satılık konut fiyatları 1.867 TL / m2 olurken, 2014’te bir önceki yıla göre yüzde 17,1 artış gerçekleşti.

 

Arnavutköy’de satılık arsalar!

 

Havalimanına bağlanacak metro ağları fiyatları ne kadar etkiledi?

• 2015 yılı bölgeye ulaşımı sağlayacak metro ağları ihalelerinin yapıldığı bir sene oldu.

• 3. Havalimanı’nın inşaat sürecinin başlamasından ardından, bu bölgeye ulaşımı sağlayacak metro ağlarının ihaleleri de yapılmaya başlandı.

• Bölgeye ulaşım için Halkalı-Arnavutköy-3. Havalimanı, Gayrettepe-Kemerburgaz-3. Havalimanı ve Sultangazi-Habibler-Arnavutköy raylı sistem hatları ihaleleri yapıldı.

• Bu gelişmelerle birlikte Arnavutköy konut fiyatlarında yükselişini sürdürerek, bir önceki yıla göre 21,7’lik bir artış gösterdi. Aynı şekilde Eyüp’te de satılık konut fiyatları aynı dönemde bir önceki yıla göre yüzde 23 arttı.

 

Göktürk satılık lüks daireler!

Göktürk’te konut fiyatları yüzde 45,7 arttı 

• 2016 yılının ilk 3 aylık grafiğine baktığımızda Arnavutköy konut fiyatlarında bir önceki yıla göre yüzde 22,3’lük artış yaşandı.

• Arnavutköy’de 2016 yılında 2014’e göre metrekare fiyatlarında yüzde 48,8’lik bir artış görülüyor.

• Eyüp’te ise bir önceki yıla göre satılık konut fiyatlarında yüzde 31’lik bir artış görülüyor.

• Eyüp’te ağırlıklı olarak Göktürk, Alibeyköy ve Güzeltepe ön plana çıkıyor. Reidin verilerine göre Göktürk’te 2015’te 2012 yılına göre metrekare konut satış fiyatları yüzde 45,7 artıyor.

• Bu bölgeler İstanbul 3. Havalimanı’nın yanı sıra metro ağları, kentsel dönüşüm, Kuzey Marmara Otoyolu ve 3. Köprü gibi projelerden de etkilendi.

 

3. Havalimanı ne zaman açılacak?

Geçtiğimiz günlerde 3. Havalimanı raylı sistem projesinin bütçesi de açıklandı. Şişli, Kağıthane, Eyüp, Arnavutköy, Başakşehir ve Küçükçekmece’yi kapsayan raylı sistem projesinin 4 milyar 845 milyon 600 bin TL yatırımla hayata geçirileceği duyuruldu.

3. Havalimanı’nın ilk etabının 2018 yılının ilk çeyreğinde hizmete girmesi planlanıyor. Tüm etapları açıldığında 90 milyon yolcuyu ağırlayacak olan havalimanının resmi adı da proje tamamlandıktan sonra belirlenecek.

 

3. Havalimanı’ndan geçecek olan raylı sitemler

 

İstanbul 3.Havalimanı’na entegre olacak raylı sistemler

Kaynak: http://blog.zingat.com/3-havalimaninin-yil-yil-konut-fiyatlarina-etkisi/

3. Havalimanı pistinden ilk görüntüler!

3. Havalimanı inşaatını yapan İGA, sosyal medya hesaplarından inşaatı devam eden havalimanının 1 numaralı pisttinin havadan çekilen video görüntülerini paylaştı. 3. Havalimanı birinci pisttinin videosunu Twitter hesabından paylaşan İGA, bu iletide Türk Hava Yolları Twitter hesabını menşın ederek, “İstanbul Yeni Havalimanı’nda Pist 1 çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Sizi bekliyoruz :)” yazdı. Türk Hava Yolları Twitter hesabı da bu menşına “İstanbul Yeni Havalimanı çalışmaları biter bitmez yeni evimize iniş yapmayı sabırsızlıkla bekliyoruz! ” cevabını verdi.

Şu ana kadar yüzde 30’u tamamlanan İstanbul Yeni Havalimanı’nın (İYH) bir numaraları pistinde devam eden çalışmalar havadan görüntülendi. Türkiye’yi dünyanın en önemli havacılık merkezlerinden biri haline getirecek havalimanının ana terminal binasının kaba inşaatının yılsonuna kadar bitirilmesi planlanıyor. Havalimanının inşaatını gerçekleştirmek ve 25 yıl boyunca işletmesini yapmak üzere kurulan İGA, sosyal medya hesaplarından havalimanında inşaatı devam eden 1 numaralı pisttin havadan çekilen son görüntülerini paylaştı.

 

 

3. Havalimanı 4 etaptan oluşuyor

Sabah’ın haberine göre Airbus A380 ve Boeing 747 gibi büyük gövdeli uçakların rahatlıkla iniş-kalkış yapabileceği 3 bin 750 metre uzunluğunda 60 metre genişliğindeki pistte son aşamaya gelindiği görülüyor. İstanbul’un kuzeyine, şehir merkezine 35 kilometre mesafede 76.5 milyon metrekarelik alana inşa edilen havalimanı her biri ayrı ayrı planlanan 4 etaptan oluşuyor. Projenin birinci etabının ilk aşamasında birbirine uzaklıkları bin 700 metre olacak 2 bağımsız paralel pist, 2 bağımlı pist ve 90 milyon yolcu kapasiteli ana terminal binası yer alacak.

Ön talep toplanıyor
Birinci etabın ikinci aşamasının tamamlanması ile üçüncü bağımsız paralel pist devreye girecek. Yeni havalimanı, tüm fazları tamamlandığında ise yıllık 200 milyon yolcuya çıkarılabilir kapasitesi ile 350’den fazla destinasyona uçuş ve 150’den fazla havayolu şirketine ev sahipliği yapacak. Havalimanı doğrudan 100 bin yan sektörlerle birlikte 1,5 milyon kişiye yeni istihdam alanı sağlayacak. Havalimanındaki 1.4 milyon metrekare büyüklüğündeki ‘Kargo Şehri’ içindeki gümrük bölgesinde yer alacak 300 kargo acente ofisi için de ön talep toplanmaya başladı. Üç katlı ofis blokunda 13 ile 19 metrekare arasında arasında değişen 300 ofis için 3 farklı fiyat kategorisi bulunuyor.

3. Havalimanı ne zaman açılacak?
2014 yılında İstanbul Arnavutköy–Göktürk–Çatalca yollarının birleştiği noktada temelleri atılan ve dünyanın en büyük yolcu kapasiteli havaalanlarından biri olacak olan 3. Havalimanı projesinin açılış tarihi belli oldu. İnşa edildiği bölgelerdeki gayrimenkul fiyatlarını da hareketlendiren 3. Havalimanı’nın 26 Şubat 2018’de hizmete gireceği açıklandı.

Kaynak: http://blog.zingat.com/3-havalimani-pistinden-ilk-goruntuler/