Büyük İstanbul Tüneli için ne kadar bütçe ayrıldı?

Bütçe, buyuk-istanbul-tuneli, İstanbul satılık ev, istanbul-da-yatirim, istanbul-satilik-arsa, istanbul-satilik-ofisler, kanal-istanbul-projesi,İstanbul’da Avrupa ile Asya yakaları arasında kara ve demir yoluyla ulaşımı hedefleyen ve Boğazın 110 metre altında üç katlı olarak inşa edilecek olan Büyük İstanbul Tüneli projesi için 35 milyon liralık bütçe ayrıldı. Bütçenin 7 milyon 500 bin lirası bu yıl kullanılacak. İstanbul trafiğini rahatlatması beklenen ve geçtiğimiz şubat ayında duyurusu yapılan projenin 5 yılda tamamlanması bekleniyor. 

 

Bu yıl 7 milyon 500 lira harcanacak

AA’nın haberine göre, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından geçen yıl ihalesi yapılan 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi’nde ilk adım olarak etüt, proje ve mühendislik hizmetleri için 35 milyon lira bütçe ayrıldı. Bu yıl 7 milyon 500 bin lira harcanması planlanan proje kapsamında, karada ve denizde derin sondaj çalışmaları yapılarak, zemin verileri belirlenecek. İhale sürecinin ardından 1 yıl içinde mühendislik projelerinin tamamlanması amaçlanıyor.

 

İncirli Söğütlüçeşme arası 40 dakika

Avrupa Yakası’nda E-5 aksında İncirli’den başlayan ve İstanbul Boğazı’ndan geçerek Anadolu Yakası’nda Söğütlüçeşme‘ye kadar uzanan yüksek kapasiteli ve hızlı metro sisteminden, ikinci ayağı ise Avrupa Yakası’nda TEM Otoyolu aksında Hasdal Kavşağı’ndan başlayan ve İstanbul Boğazı’ndan geçerek Anadolu Yakası’nda Çamlık Kavşağı’na bağlanan 2×2 şeritli karayolu sisteminden oluşacak. Böylece Avrupa Yakası’ndan Anadolu Yakası’na geçiş 14 dakikaya kadar düşmüş olacak. Projenin hayata geçmesiyle birlikte İncirli’den Söğütlüçeşme’ye ulaşmak 40 dakikaya düşecek.

Kaynak: http://blog.zingat.com/buyuk-istanbul-tuneli-icin-ne-kadar-butce-ayrildi/